Od dzisiaj mamy Hejnał Podgórski, mamy Most Podgórzanek, mamy też wyjątkowych „obywateli” z których dzisiaj sześciu zostało odznaczonych odznaką Honoris Gratia przez Prezydenta Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.
Zaczęło się na moście Grzegórzki-Zabłocie…
Nie… tak naprawdę zaczęło się 110 lat temu, a to co wydarzyło się dzisiaj to piękne uczczenie tej rocznicy.
I właśnie jej świętowanie rozpoczęliśmy na kładce pieszo-rowerowej, będącej częścią mostu kolejowego łączącego Grzegórzki i podgórskie Zabłocie. Od dzisiaj most ten oficjalnie nosi imię Podgórzanek. Ta symboliczna nazwa to hołd dla wszystkich kobiet, które współtworzyły historię Podgórza, ale i Krakowa, i współtworzą ją dzisiaj.
Jak przed laty Juliusz Leo i Franciszek Maryewski spotkali się w połowie Mostu Krakusa by uścisnąć sobie dłonie symbolicznie łącząc Kraków i Podgórze, tak dzisiaj Maria Klaman, Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa oraz Katarzyna Lasota - Zastępczyni Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze spotkały się, by przypomnieć te wydarzenia i wspólnie z innymi kobietami, odsłonić tablicę z nową nazwą mostu.
Warto tu dodać, że sama inicjatywa też wyszła od kobiet, i to podgórskich - Anny Gulińskiej z naszej Rady oraz Melanii Tutak, kierowniczki Muzeum Podgórza.
Kolejna część uroczystości odbyła się w historycznych murach Podgórskiego magistratu, w Sali im. Franciszka Maryewskiego, ostatniego burmistrza Podgórza. Jej najważniejszą częścią było wręczenie odnzaczenia Honoris Gratia przez Prezydenta Krakowa dla osób szczególnie zasłużonych dla społeczności Podgórza. Odznaczeni zostali:
- Jacek Bednarz
- Anna Hesse-Gawęda,
- Tomasz Kołomyjski,
- Paweł Kubisztal,
- Maciej Łazarów,
- społecznosć Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie
- Jarosław Żółciak
Odznaczonym serdecznie gratulujemy, i niezmiernie cieszymy się, że Prezydent przychylił się do wszystkich nominacji wskazanych przez naszą Radę.
Po uroczystej sesji, punktualnie o godz. 13.00 z balkonu kościoła św. Józefa po raz pierwszy wybrzmiał Hejnał Podgórza. Autorem utworu jest Karol Osman, zwycięzca konkursu zorganizowanego przez naszą Radę, Centrum Kultury Podgórza oraz Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na dzisiejsze uroczystości oraz wszystkim zaangażowanym w ich realizację.
To jeszcze nie koniec obchodów związanych ze 110. rocznicą połączenia Krakowa i Podgórza. Już 5 lipca czeka nas taneczno-muzyczne świętowanie: Bal w Magistracie o godz. 17:00 w sali Maryewskiego w Podgórskim Magistracie oraz Silent Disco na Placu Niepodległości o godz. 19.00. Rocznicowych wydarzeń jest jeszcze więcej, a będą nam towarzyszyły jeszcze przez najbliższe miesiące. Szczegóły można znaleźć tutaj.
Serdecznie zapraszamy!
Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z dzisiejszych wydarzeń autorstwa Toma Rollauera, Andrzeja Głuca, Bogusłąwa Świerzowskiego oraz Doroty Łesyk.