Prezydent Leo na prawym brzegu Wisły

Juliusz Leo – wybitny polityk, ekonomista i prezydent Wielkiego Krakowa doczekał się swojego upamiętnienia. Rzeźba wybitnego prezydenta stanęła już na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej w sąsiedztwie kładki Ojca Bernatka. W oficjalnym odsłonięciu rzeźby we wtorek, 20 lutego o godz. 12 wezmą udział przedstawiciele władz miasta, Rady Dzielnicy XIII i rodziny prezydenta Juliusza Lea.

Rzeźba Juliusza Lea zostanie odsłonięta w przededniu 100. rocznicy śmierci prezydenta. W wydarzeniu (zarówno w odsłonięciu rzeźby jak i naukowej konferencji, która odbędzie się 21 lutego w magistracie) będą uczestniczyć potomkowie prezydenta, w tym m.in. – Julius Leo René, który z czteroma muzykami – Morten Mosegaard, Mikkel Højlund Zacho, Rolf Perrson, Tage Højsgaard Hansen, zagra specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „Fanfare for President Juliusz” i "A Hymn for Juliusz".

Rzeźba symbolizuje w postaci przesuniętych względem siebie bloków kamiennych połączenie w 1915 roku Podgórza z Krakowem. Tym samym włącza istniejący obelisk, upamiętniający 225. rocznicę założenia Królewskiego Miasta Podgórza, w tkankę pomnika Juliusza Lea. Postać prezydenta jest ukazana w jego charakterystycznej pozie – stojącego przy biurku. Dłonią dotyka blatu z ukazaną w płaskorzeźbie mapą Krakowa.

Juliusz Leo (1861–1918) był politykiem, prawnikiem, ekonomistą, posłem do Sejmu Krajowego. Od 1893 roku zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, w latach 1901–1904 był wiceprezydentem Krakowa, a od 1904 roku do śmierci – prezydentem miasta. Na początku XX wieku doprowadził do realizacji idei Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta trzynastu wsi i gmin podmiejskich, a w 1915 roku do połączenia z Podgórzem, będącym wcześniej samodzielnym miastem. Leo uporządkował też miejskie finanse, wykupił Wawel z rąk armii austro-węgierskiej, rozbudował sieć kanalizacyjną, wodociągową i tramwajową oraz utworzył jednostkę miejską, która zajęła się sprzątaniem ulic. Urządził Kraków na miarę nowoczesnych europejskich metropolii. Warto pamiętać, że Kraków wraz Błoniami na początku XX wieku zajmował obszar jedynie ok. 6 km² i był zamieszkany przez ok. 103 tys. mieszkańców. Dzięki prezydentowi Juliuszowi Leo Miasto Kraków powiększyło swój obszar do ok. 47 km² – zwiększyło się zatem blisko ośmiokrotnie! Tym samym w Krakowie przybyło również mieszkańców – w 1914 roku było ich ok. 183 tys.