strefa płatnego parkowania

Jak zmienić parkowanie w Krakowie? ZIKiT czeka na wnioski mieszkańców.

W tym roku dojdzie do redukcji ilości miejsc postojowych w całej Strefie Płatnego Parkowania, w tym także na terenie Starego Podgórza. Jest to efekt kontroli przeprowadzonej przez Wojewodę małopolskiego i wynika z konieczności  udostępnienia większej ilości miejsca na chodnikach dla pieszych. Właśnie trwa proces projektowania nowej organizacji ruchu w SPP. Krakowianie mogą wziąć w nim aktywny udział.

Przez ostatnie kilka tygodni trwała dokładna inwentaryzacja Strefy Płatnego Parkowania pod kątem poprawności wytyczenia miejsc postojowych. Projektanci sprawdzali ile przestrzeni pozostaje dla pieszych, bo usunięte lub przesunięte mają być te miejsca, gdzie chodnika zostaje mniej niż 2 metry.

Efektem inwentaryzacji jest interaktywna mapa, na której zaznaczono dokładnie, które miejsca postojowe w strefie nie spełniają norm (2 metry wolnego miejsca dla pieszych, w wyjątkowych sytuacjach 1,5 metra). Mapa jest dostępna od dziś (27 marca) pod adresem mobilnykrakow.pl/parkowanie - Stare Podgórze to strefa nr 5. Zachęcamy do jej dokładnego przestudiowania. Do wyników inwentaryzacji można zgłaszać uwagi. Żaden głos nie zostanie bez odpowiedzi projektanta.

W tym tygodniu do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaproszeni zostali przedstawiciele Rad Dzielnic, aby dyskutować o planowanych korektach w organizacji ruchu.

Jak czytać mapę?

Miejsca postojowe w strefie zostały oznaczone trzema kolorami:

  • zielony to postój wyznaczony z odpowiednią rezerwą miejsca dla pieszych na chodniku
  • pomarańczowy: po zaparkowaniu samochodu zgodnie z instrukcją na znaku zostaje mniej niż 2 metry (ale więcej niż 1,5 metra) dla pieszego
  • czerwony: po zaparkowaniu samochodu zgodnie z instrukcją na znaku zostaje mniej niż 1,5 metra dla pieszego

Co dalej?

Mapa jest przyczynkiem do kolejnych kroków w projektowaniu zmian w organizacji ruchu na terenie SPP. Przypadek każdej ulicy jest inny. W niektórych nie ma żadnej możliwości wyznaczenia miejsc parkingowych (zbyt mało przestrzeni), w innych wystarczy zmienić sposób parkowania (na przykład ze skośnego na równoległe), by linia z czerwonej zmieniła się w zieloną.

Zachęcamy do zabrania głosu w dyskusji! Wnioski, zastrzeżenia, uwagi należy zgłaszać do 3 kwietnia mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., faksem 12 341 41 18 lub pocztą na adres: Parkowanie, ul. Zawiła 65E, 30-390 Kraków.

Prosimy o spojrzenie na swoją ulicę pod kątem możliwości zachowania jak największej ilości miejsc postojowych (oczywiście pamiętając o niezbędnej przestrzeni dla pieszych) i zaproponowanie możliwych do zaakceptowania przez Państwa rozwiązań (na przykład zmiany sposobu parkowania na równoległy, czy wytyczenia jednego kierunku na danej ulicy, co pozwoli przenieść część miejsc na jezdnię).

Projektanci na uwagi będą czekać do poniedziałku 3 kwietnia.