Wesoła Niepodległość

Świętowanie znaczących w historii rocznic to bardzo dobry sposób na edukację historyczną, patriotyczną i społeczną. Dzieci mają bowiem możliwość bezpośredniego udziału zarówno w przygotowaniach jak i w przebiegu przedsięwzięcia. 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 postanowili uczcić w sposób wyjątkowy – balem dla Niepodległej.

Już kilka dni przed balem wspólnie z dziećmi rozpoczęliśmy przygotowania. Dzieci podczas zajęć w świetlicy szkolnej oraz zajęć z wychowawcami klas wycinały białe i czerwone serca. Niektóre z nich zdobiły białymi lub czerwonymi elementami tworząc małe dzieła sztuki. Prace dzieci udekorowały salę gimnastyczną co nadało jej niepowtarzalny klimat.

W dniu balu wszystkie dzieci wraz z wychowawcami przybrały stroje będące kombinacją bieli i czerwieni. Poloneza czas zacząć – w ten sposób rozpoczęliśmy oczekiwany bal. Potem tańce i zabawy do muzyki z lat 20, 30 aż do współczesności. Był też czas na nagrodzenie najciekawszych strojów. Zabawa przerywana była konkursami, podczas których dzieci mogły pochwalić się wiedzą na przykład na temat tego, kto to jest ułan. Reprezentacje klas wzięły natomiast udział w konkursie tańca w rytm krakowiaka. Każde dziecko biorące udział w konkursie zostało nagrodzone grą lub książką związaną z Polską.

Bal pozostawił dzieciom dobre wspomnienia. Być może do tych wspomnień oraz zdobytych podczas przygotowań wiedzy i umiejętności dzieci powrócą w przyszłości.

Wydarzenie finansowane było ze środków Rady Dzilenicy XIII Podgórze.

Klaudia Jochym
Nauczycielka w ZSP nr 1 (SP 47) w Krakowie